Çocuklarda Kaka Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

Kaka kaçırma, istemsiz bir şekilde sıvı veya katı dışkının kaçırılması durumudur. Çocuklarda bağırsak kontrolünün sağlandığı 4 yaşından itibaren gayta kaçırma, yani kaka kaçırma, enkoprezis olarak adlandırılır. Bu durum, çocuklar için oldukça utanç verici ve can sıkıcı bir durum olabilir. Aileler genellikle kaka kaçırma durumunu geç fark edebilirler. Çünkü bazen çocuğun kendisi temizleyemediği için, ellerinden dolayı iş çamaşırının lekelendiğini düşünebilirler. Ancak asıl problem, çocuğun gayta kaçırmasıdır.

Gayta kaçırması olan çocuklarda hikaye alımı özellikle çok önemlidir. Hangi zamanlarda ve ne kadar miktarda gayta kaçırdığı gibi önemli bilgilerin alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra fiziksel değerlendirme yapmak da önemlidir. Abdominal veya perineal bölgeye yönelik değerlendirmeler ve postür değerlendirmeleri yapılmalıdır.

Tedaviye, bilgilendirme ve eğitimle başlanır. Tuvalet eğitimi, pelvik taban kas rehabilitasyonu gibi yöntemler kullanılabilir. Etkili bir tedavi yöntemi için ailenin katılımı çok önemlidir. Ayrıca, ailelerden çocuğun bağırsak günlüklerini tutmaları ve kakanın tipini yazmaları istenir. Tuvalet eğitiminin doğru şekilde alınıp alınmadığı da sorgulanır. Eğer tuvalet eğitimi yetersiz veya ağrılı bir şekilde verildiyse, çocuk istemsiz bir şekilde tuvaletini yapmaktan kaçınabilir ve bu durum kabızlığa yol açabilir.

Pelvik taban kas rehabilitasyonunda, çocuğa öncelikle pelvik taban kaslarının nasıl çalıştığını öğretilir. Daha sonra, çocuğun problemlerine yönelik uygun egzersizler uygulanır. Bu egzersizlerde EMG biofeedback gibi yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler, çocuğun pelvik taban kaslarını daha etkili bir şekilde çalıştırmasına yardımcı olabilir ve tedavinin başarılı olmasına katkı sağlayabilir.