Gündüz İdrar Kaçırma

Gündüz idrar kaçırma, çocukların idrarı istemeden tutamaması sonucunda kaza ile yapması durumudur. Bu durum çocuklarda oldukça yaygın olabilir ve genellikle zamanla düzelir. Gündüz idrar kaçırma genellikle altta yatan fizyolojik, psikolojik veya sosyal faktörlerden kaynaklanabilir.

Gündüz İdrar Kaçırma Nedir?

Gündüz idrar kaçırma problemi çocukluk çağında en sık görülen durumlardan biridir. Bir boşaltım sorunu olan bu durum2 ile 4 yaş arasında tuvalet eğitimi almış olduğu halde altına kaçırma durumunu kapsar. Erkek çocuklarında kız çocuklarına kıyasla daha fazla idrar kaçırma görülmektedir. Altını ıslatma sorunu genellikle ailelerin dikkatini okul çağında yani 5-6 yaşlarında çekmeye başlar ve problemin çözülmemesi durumunda 7-8 yaşlarındaki çocukların ailelerinde doktora başvuru oranı artar. İdrar kaçırmanın sebebi fizyolojik olabileceği gibi psikolojik de olabilir. Öncelikle fiziksel bir sorun olup olmadığı araştırılır ve sıvı kısıtlaması benzeri çözümler aranabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, kabızlık ya da uyku problemleri de görülebilecek fiziksel sebepler arasındadır.

 

cocuklarda-gunduz-idrar-kacirma-neden-olur

Çocuklarda Gündüz İdrar Kaçırma Neden Olur?

 

Çocuklarda Gündüz İdrar Kaçırma Neden Olur?

Çocuklar gündüz de idrar kaçırabilir. Gündüz idrar kaçırmanın birçok nedeni vardır. Bazı yaygın nedenler şunlar olabilir:

Geçiş Süreci: Tuvalet eğitimi sürecinde olan çocuklar, henüz tam olarak idrarlarını veya dışkılarını tutmayı öğrenmemiş olabilirler. Bu süreçte kazara işemeler sıkça görülebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonları, çocuklarda idrar kontrolü zorlaştırabilir ve idrar kaçırmaya neden olabilir.

Üriner Sistem Sorunları: İdrar kaçırma altta yatan bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. Mesane veya idrar yoluyla ilgili anormallikler bu duruma sebep olabilir.

Duygusal Stres veya Anksiyete: Bazı durumlarda, çocuklar duygusal stres, anksiyete veya değişen bir durum (örneğin, okula başlama, aile içindeki bir değişiklik gibi) nedeniyle idrar kaçırabilirler.

Su Tüketimi veya Tuvalet Alışkanlıkları: Çocuklar çok fazla su içerlerse veya tuvalete gitmeyi sürekli ertelemeye çalışırlarsa, idrar kaçırma olasılığı artabilir.

Gündüz İdrar Kaçırma Tanısı

Gündüz idrar kaçırma tanısı konulması için doktor önce durum ile ilgili detaylı bilgiyi alır ve fiziki muayeneyi yapar. Ardından gerekli gördüğü tetkikleri uygular ve idrar kaçırma sıklığı ile ilgili bilgi alır. Muayenede rektum, omurga, genital bölge ve karın incelenir. Gerekli görüldüğü durumlarda çocuğun idrar yapış şekli izlenir. Böbreklerle ve mesane ile ilgili bir sorun olup olmadığı incelenir. Fiziki olarak bir problem saptanmazsa ve pelvik taban kasları değerlendirildi ise psikolojik bir sebep olup olmadığı incelenir ve tüm bu değerlendirmeler sonrasında tanı konur.

 

gunduz-idrar-kacirma-tedavisi-nasil-yapilir

Gündüz İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Gündüz İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gündüz idrar kaçırma genellikle çocuk büyüdükçe zamanla düzelir. Ancak, eğer çocuk sık sık idrar kaçırıyorsa veya bu durum yaşam kalitesini olumsuz etkiliyorsa, bir doktora danışmak önemlidir. Doktor, altta yatan herhangi bir tıbbi durumu ele alabilir veya başka tedavi seçenekleri önerebilir. Ayrıca, çocuğunuzun rahatlamasını sağlamak ve çocuklarda tuvalet alışkanlıklarını düzenlemek için evde bazı önlemler almak da faydalı olabilir. Bu durumda bir uzmandan yardım almak çocuğunuzun sağlığı ve rahatlığı için önemlidir.

Gündüz idrar kaçırma tedavisi için uygulanabilecek yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Ameliyat ya da ilaç tedavisi uygulanmadan alt üriner sistemin tedavi edilmesi işlemine üroterapi denir. Bu tedavi şekli 2 biçimde uygulanır. İlk tedavi şekli çocuğun işeme sıklığının ve şeklinin değişmesi için uygulanır. İkinci tedavi biçimi ise fizyoterapi, alarm ile tuvalet saati düzenlemesi ve biofeedback gibi detaylı yöntemler içerir.
  • Kabızlık ve idrar yollarında enfeksiyon gibi bir durum varsa tedavi edilir
  • Çözüm sağlanamazsa ameliyat ile idrar kaçırma tedavisi uygulanabilir. Mesaneyi büyütme, idrar kaçırma engelleme gibi işlemler yapılabilir.
  • İlaç kullanımı ile tedavi uygulanabilir.

https://www.cocuklardaaltinakacirma.com/cocuklarda-tuvalet-egitimi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vezikoureteral-reflu-ve-kabizlik
Vezikoüreteral Reflü Ve Kabızlık

Vezikoüreteral reflü (VUR), idrarın mesaneden böbreklere doğru geriye akması durumudu…

Devamını Oku
kabizlik
Kabızlık

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin düzensiz veya zor olması durumudur. Çocuklarda sıkç…

Devamını Oku
hirschsprung-hastaligi-ve-kabizlik
Hirschsprung Hastalığı Ve Kabızlık

Hirschsprung hastalığı, bağırsakların bir kısmının, genellikle rektum ve kalın bağırs…

Devamını Oku