Kabızlık

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin düzensiz veya zor olması durumudur. Çocuklarda sıkça görülebilir ve birçok nedenle ilişkilendirilebilir.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık problemi bağırsakta olması gereken hareketlerde yavaşlama olması neticesinde görülür. Sık görülen bu sağlık sorununda dışkı çok küçük parçalar halinde ve sert olabilir. Tuvalete çıkarken zorlanmak da kabızlıktan kaynaklanabilen bir problemdir. Kişinin haftada 2 kereden az dışkılaması kabızlık olarak isimlendirilir. Kabızlık farklı sebeplerden kaynaklanabilir ve sindirim sisteminde görülen bu rahatsızlık farklı yöntemlerle tedavi edilebilir. Bebeklerde ve çocuklarda da görülebilen kabızlık sorunu görmezden gelinmemeli ve tedavi edilmelidir.

 

cocuklarda-kabizlik-neden-olur

Çocuklarda Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

 

Çocuklarda Kabızlık Neden Olur?

Çocuklarda ve bebeklerde kabızlık probleminde yetişkinlerde olduğu gibi sert ve az miktarda dışkılama, ağrılı şekilde tuvalete çıkma gibi semptomlar görülür. Çocuklarda kabızlık oldukça sık görülen bir sorundur ve çocukların pek çoğu en az bir kez kabızlık yaşarlar. Kabızlık rahatsızlığının yüzde 95’lik büyük kısmı gelip geçici bir problemden kaynaklanır ve çocuğun farklı bir ek hastalığına bağlı olarak görülmez. Geriye kalan yüzde 5’lik grupta yer alan hastalarda ise kabızlık başka bir hastalıktan kaynaklanabilir ve farklı tedavilerin uygulanması gerekebilir. Çoğu çocukta ve bebekte tuvalet eğitimi sırasında, ek gıdaya geçiş döneminde ya da okula başlama dönemlerinde kabızlık görülebilir. Bu ve benzeri dönemlerde çocuğun yaşadığı stres sindirim sistemini etkileyebilir. Kabızlık görülen çocuklarda ve bebeklerde doğru beslenme, ilaç tedavisi ve tuvalet alışkanlığının düzenlenmesi problemi çözmek için yeterli olabilmektedir. Çocuklarda kabızlık nedenleri arasında şu sebepler sıralanabilir:

  • Diyet: Yetersiz lif alımı, az sıvı tüketimi veya lifli gıdaların eksikliği kabızlığa neden olabilir.
  • Tuvalet Alışkanlıkları: Bazı çocuklar, tuvalete gitme alışkanlığını erteleyebilir ve bu durum zamanla kabızlığa yol açabilir.
  • Stres ve Duygusal Faktörler: Stres, anksiyete veya duygusal zorluklar da bağırsak hareketlerini etkileyebilir ve kabızlığa yol açabilir.
  • Tıbbi Durumlar: Nadiren de olsa, hormonal bozukluklar, sindirim sistemi anormallikleri veya başka tıbbi durumlar kabızlığa yol açabilir.

 

Çocuklarda ve Bebeklerde Kabızlık Hakkında Bilmemiz Gerekenler

 

Çocuklarda Kabızlık Belirtileri

Çocuklarda kabızlık belirtileri arasında düzensiz dışkılama, zorlanma veya acı verici dışkılama, dışkılama sırasında ağrı veya çürükler, karın ağrısı veya şişkinlik, iştahsızlık veya huzursuzluk yer alabilir. Çocuklarda ve bebeklerde kabızlık belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Düzenli aralıklarla tuvalete çıkamama yani belirli bir tuvalet alışkanlığına sahip olmama
  • Tuvalete çıkma esnasında sancı ya da sıkıntı çekme
  • Tuvalete gitmek istememe, huzursuzlanma
  • Dışkının çok kuru ya da sert olması
  • Dışkının çok küçük parçalar halinde olması

 

cocuklarda-kabizlik-tedavisi-nasil-olmali

Çocuklarda Kabızlık Tedavisi

 

Çocuklarda Kabızlık Tedavisi Nasıl Olmalı?

Çocuklarda kabızlık tedavisi için çocuğun beslenme düzenine özen göstermek gerekir. Kabızlık için reçete edilen ilaçların yanı sıra çocuğun beslenme düzeninden kabızlık yapabilecek beyaz ekmek, pirinç pilavı benzeri gıdalar çıkarılmalıdır. Bunların yerine kefir gibi probiyotikli gıdalar, tam buğday ekmeği gibi besinler eklenmelidir. Yemeklerin yanında salata tüketilmesi de kabızlığın azalmasına yardımcı olabilir. Günlük meyve ve sebze tüketimine özen gösterilmesi ve yeterli su tüketimi kabızlık semptomlarını hafifletebilir.

Kabızlık genellikle yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri ile kontrol altına alınabilir:

Lifli Gıdalar: Çocuğunuzun diyetine lif açısından zengin gıdalar eklemek kabızlığı azaltabilir. Meyve, sebze, kepekli tahıllar gibi lifli gıdalar tüketmek önemlidir.

Sıvı Tüketimi: Çocuğunuzun yeterli miktarda su içtiğinden emin olmak, dışkının yumuşak olmasına yardımcı olabilir.

Tuvalet Alışkanlıkları: Düzenli tuvalet zamanları oluşturmak ve çocuğunuzun tuvalete gitmesi için teşvik etmek önemlidir.

Doktora Danışma: Eğer yaşam tarzı değişiklikleri kabızlığı düzeltemezse veya şiddetli ise, bir doktora danışmak önemlidir. Doktor, altta yatan tıbbi nedenleri değerlendirebilir ve gerekirse tedavi planı oluşturabilir.

Önemli olan, çocuğunuzun rahatlamasını sağlamak ve kabızlık durumunda uygun bir tedavi planı oluşturmak için bir sağlık uzmanına danışmaktır. Bu, çocuğunuzun sağlığı ve rahatlığı için önemlidir.

Detaylı Bilgi:

https://www.erdalturk.com.tr/cocuklarda-kabizlik

https://www.erdalturk.com.tr/kabizlikta-oneriler-ve-diyet-onerisi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

asiri-aktif-mesane
Aşırı Aktif Mesane

Aşırı aktif mesane, çocuklarda sıkça görülen bir durumdur ve genellikle idrar kontrol…

Devamını Oku
hirschsprung-nedir
Hirschsprung Nedir?

Hirschsprung hastalığı, dışkının anüsten çıkarılması aşamasında alt rektumun yetersiz…

Devamını Oku
gece-idrar-kacirma
Gece İdrar Kaçırma

Gece idrar kaçırma (nocturnal enuresis veya gece altını ıslatma), genellikle çocukluk…

Devamını Oku