Gece Altını Islatmada Doğru Bilinen Yanlışlar

Çocuklar genellikle gece uykuda idrar kaçırmalarına neden olan birkaç faktör vardır. Birincisi, gece aşırı aktif mesane olabilir. İkincisi, gece aşırı idrar üretilebilir. Üçüncüsü, pelvik taban kas fonksiyon bozukluğu olabilir. Dördüncüsü ise tüm çocuklarda görülen uyku ağırlığı problemidir.

Şimdi doğru bilinen yanlışlara gelecek olursak, aileler genellikle çocukların suçu olduğunu düşünürler. Çocuklarının tembel olduklarını, uykuda ağır uyuduklarını veya uykudan uyanamadıklarını düşünürler. Fakat aslında durum böyle değildir. Bu tamamen beyin ve mesane arasındaki iletişim probleminden kaynaklanabilir. Bu nedenle özellikle çocukları suçlamamalı ve ona göre tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Genellikle aileler sıvı kısıtlamasına giderler, sanki çocuklar çok su içtiklerinde idrar kaçıracakmış gibi. Bu da herhangi bir sebep değildir. Aksine, sıvı içilmemesi durumunda mesane daha çok aktifleşir ve idrar kaçırmaları daha sık görülür.

Diğer bir sebep olarak genetik yatkınlık düşünülür. Ebeveynlerde yatak ıslatma problemi varsa, çocukların da geçeceği düşünülür. Aslında bu yanlıştır. Beklenen süreç gerçekleşmez ve durum daha da uzar. Bu nedenle genetik yatkınlık varsa bile beklememiz gerekmeyebilir. 

Ayrıca, çocukların kıskançlık veya ilgi çekmek için idrar kaçırdığı düşünülür. Ancak bu da yanlış bir düşüncedir. Çocuklar genellikle bu durumdan hoşlanmazlar ve kendilerini suçlu hissederler. Bu nedenle çocuğumuzda suç aramamız gerekmeyebilir. Değerlendirme ve tedaviye aile ile birlikte karar vermek önemlidir.