Gece Altını Islatmama Alarm Kullanımı

Gece yatak ıslatma, 5 yaşını geçmiş çocuklarda gece istemsiz olarak altına kaçırma durumudur. Bu durumlarda alarm tedavisi kullanabiliriz. Alarm tedavisi, gece yatak ıslatan çocuklarda kullanılan bir yöntemdir. Amacı, çocuğun yatağını ıslattığını algılayan alarm cihazının ötüp, ailenin veya çocuğun kalkıp tuvalete gitmesini sağlamaktır.

Alarm cihazı, genellikle kablodan, sensörlerden ve cihazın kendi gövdesinden oluşur. Cihazın gövdesini mümkün olduğunca çocuğun uykusunu engellemeyecek bir seviyeye koymanız önerilir. Sensör kısmı çocuğun kiloduna veya iç çamaşırına yerleştirilir ve çocuk idrar kaçırdığında alarm verir. Alarm, zil veya titreşim şeklinde olabilir. Çocuğun uyanmasını ve tuvalete gitmesini sağlamak için alarmın bir şiddette çalması önemlidir.

Çocuk tuvalete kalkmazsa, ailenin çocuğu kaldırmasını ve tuvalete gitmesini sağlaması gerekmektedir. Alarmı duyduğunda, çocuğun yeniden uykuya dalmaması ve tuvalete gitmesi için ailenin desteği çok önemlidir. Ailenin, çocuğu suçlamadan ve destekleyerek tedaviye yardımcı olması önemlidir. Çünkü gece yatak ıslatma, çocuğun istemsiz bir şekilde yaptığı bir problem olduğu için suçlanmamalıdır. Bu nedenle tedavi başarısını artırmak için ailenin desteği gereklidir.